Nicole Foss kommer till Sverige



Nicole Foss är en eftertraktad föreläsare från Kanada och befinner sig just nu på turné i Europa. Hon är redaktör för bloggen The Automatic Earth som knyter ihop finans-, energi- och resurskriserna. Hon har också en bakgrund som forskare inom energisystem och som redaktör för The Oil Drum Canada.

Mellan den 27-30 mars kommer JAK Medlemsbank tillsammans med Effekt Magasin, Omställning Sverige och andra samarbetspartners att arrangera flera seminarier om finans-, klimat- och energikris och hur vi kan hantera dessa. Foss är inbjuden som föreläsare.

- I JAK Medlemsbank jobbar vi med möjligheter för förändring och hur vi kan hantera dagens stora utmaningar, säger Miguel Ganzo, JAK-konsulent. Vad kan vi göra för att möta finans- klimat- och energikrisen?

Nicole Foss förklarar, på ett lättfattligt sätt, hur dagens finansbubblor byggts upp med hjälp av billig energi och vad som händer när de imploderar. Hennes viktigaste budskap: Förbered dig innan kraschen.

- Som deltagare i seminarierna får vi chans att reflektera och formulera våra idéer tillsammans med andra, vilket gör oss bättre rustande att förändra, fortsätter Miguel Ganzo.

Det är fyra lokalavdelningar (JAK Stockholm, JAK Järna, JAK Göteborg och JAK Lund) som är engagerade i planeringen och genomförandet av seminarierna.

 

Kontaktuppgifter:

JAKs hemsida

Sofia Hamrin, ungdomskonsulent, sofia.hamrin@jak.se, 0734-61 30 37

Miguel Ganzo, JAK-konsulent, JAK Medlemsbank, miguel.ganzo@jak.se, 0734-61 30 36

 

Tid och plats för seminarierna:

27/3 Malmö

Malmö högskola

Kl 18.30

Medarrangör: Utrikespolitiska Föreningen

 

28/3 Göteborg

Chalmers

Kl 19.45

Medarrangör: Mistra Urban Futures, Ekocentrum, Färnebo Folkhögskola och Studiefrämjandet.

 

29/3 Uppsala

Uppsala universitet, Cemus

Kl 18

Medarrangör: CEMUS, Uppsala Universitet

 

30/3 Stockholm

Riksdagen

Kl 10

Medarrangör: Miljöpartiet

 

30/3 Stockholm

Studiefrämjandet Bryggarsalen

Kl 18.30

Medarrangör: Studiefrämjandet

 


Pressmeddelandet skickades med MyNewsdesk

Share this