Hur gör jag när jag vill ta ut mina pengar?
Uttag kan göras på tre sätt:
*Det bästa och smidigaste sättet att göra uttag på är att använda vår Internetbank. Med Internetbanken kan du bl a kontrollera saldo och transaktioner samt göra uttag. Internetbanken hittar du genom knappen på huvudmenyn. Om du loggar in på Internetbanken med e-legitimation kan du vid varje överföringstillfälle bestämma till vilket konto du vill föra över pengar till.
Loggar du in med din personliga kod för vi över pengarna till ditt förvalda konto som du meddelade oss i samband med att du blev medlem och öppnade ditt Baskonto.
*Du kan även använda vår Banktelefon som du når på tel 0500-46 45 00. Du måste ha tillgång till din personliga kod och medlemsnummer.
*Du kan även fylla i en uttagsorder eller skriva ett vanligt brev till oss där du anger medlemsnummer och vilket belopp du vill ta ut. Glöm inte att underteckna brevet.
Överföring via Banktelefonen och uttagsorder innebär att vi för över pengarna till ditt förvalda konto. Skulle du behöva ändra det förvalda kontot eller vill du byta din kod, logga in med e-legitimation eller kontakta kontoret i Skövde eller Orsa så skickar vi ändringsblanketter.
I nyhetsbrevet JAKtuellt berättar vi om vad som är på gång i JAK, kommande evenemang, vardagsekonomi, nyheter, berättelser från medlemmar, omvärldsbetraktelser och om lokala aktiviteter nära dig.
JAK Forum är ett JAK Medlemsbanks konferenssystem. Som medlem i JAK har du full möjlighet att via Forum träffa andra medlemmar och samtala om räntefrihet och det som intresserar dig.
