Nyhet

Nytt nummer av Grus & Guld

GG_magasin

Medlemsmagasinet Grus & Guld är tillbaka i fysiskt format!

Vi är mycket glada över att Grus & Guld är tillbaka i fysiskt format och denna vecka landar magasinet hemma hos våra medlemmar.
Grundpelarna i det redaktionella innehållet är precis som tidigare hur vi bör hushålla med jordens resurser på ett rättvist och hållbart vis, för alla som lever i dag och inte minst för kommande generationer.

I numret finns en kallelse till JAKs extrastämma som kommer ske 18 december, en artikel från JAKs vd Daniel Söderberg och mycket mer. Här följer ett kortare utdrag ur Daniel Söderbergs artikel:

Jag har varit vd för banken i ett år nu och känner mig både stolt och ödmjuk inför detta viktiga uppdrag. JAK är ett sunt och viktigt alternativ till det klassiska banksystemet, vi ägs av våra medlemmar, arbetar demokratiskt och decentraliserat och delar inte ut några bonusar eller vinster.

Läs mer om det fysiska magasinet och andra artiklar på den digitala sajten för Grus & Guld.